Stresten Uzak Kalmak için Birebir 5 Besin

Gerilim bugünümüzde çok çok baş gösteren ve bedenin bütün dengesini alt üst eden bir sorun bulunduğunu dile getiren Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, yeşil biberin gerilimi azalttığını açıkladı.

Gerilimin bundan sonra Artık hayatın bir parçası bulunduğunu bildiren Tutar, “Herkesin zihnini kurcalayan, geceleri çekilmez kılan ve dengeyi sarsan eden en mühim duygu haludur. Gerilim, saç dökülmesinden tutunda, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, isteksizlik ve duygu hal bozukluklarına namacıyla bulunduğu gibi kilo almanızın asli namacıylai de olabilir mi Yapılan çoğu bilimsel çalışma bunu işaret etmektedir. Bugüne kadar gerilim halinde daha çok yemek yeriz ve kilo alırız diye bilirken, bugün dengeli beslenseniz dahi gerilimin kilonuzu çoğalttığı bilinmektedir” dedi.

STRES VE KİLO ALIMI

Gerilim halinde duygu hal sorunu namacıylai ile kilo alımının söz hususu bulunduğunu kaydeden Tutar, “Peki, çevresel yağlanmanın, bilhassa karın bölgesi yağlanmanın en asli namacıylalerinden birisinin de gerilim etkeni bulunduğunu biliyor musunuz Kronik gerilim, hiyerarşik konumdaki yer ile bel etrafı genişliği birebir ilişkilidir. Yapılan çoğu çalışma göstermektedir ki karın bölgesi yağlanması alt statüdeki bireylerde daha yüksek civardadir ve bedentaki depolanma şeklini de değiştirebilir. Gerilimle meydana çıkan yağ beden amacıyla en tehlikeli olan yağdır. Gerilim küresel obezitede ciddi anlamda rol oynadığı gözlemlenmiştir.

Stresten Uzak Kalmak için Birebir 5 Besin GENEL SAĞLIK
Hollanda da oluşturulan bir araştırmada, gerilimin kalıcı etkilerinin olup olmadığı gözlenmiştir. Vücutlarımızın açlığa verdiği reaksiyonnin başka gerilim kaynaklarına verdiği reaksiyonla aynı bulunduğu bilinmektedir. Savaş saatinde hamile olan kadınların fetüslerinin gerilimden etkilenip etkilenmediklerini kavramak amacıyla çalışmaya başladı. Yaklaşık 2400 şahıs üstünde oluşturulan çalışmada, anne karnında gerilime maruz kaldıklarını ve bundan 60 sene ardından hala bunun sorunlu neticelerini çektiklerini söyleyebiliriz. Kıtlık esnasında gebe kalınan çocukların 60 yaşlarına geldiklerinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma risklerinin daha yüksek bulunduğu bulunuştur. Hem de kolesterol seviyeleri normalin çok daha üstündedir. Hem de bu bireylerden bazılarının manik-depresif, bipolar rahatsızlıklarına da yakalandıkları gözlemlenmiştir.
Gerilim halinde bireyin beyin kimyası da olumsuz olarak etkilenir. Yetişkinlerin öğrenme kapasiteleri daha düşük civardadir. Uyum gösteremeyen şekilde değil de, gerilime uyan şekilde reaksiyon verme kapasiteniz, depresyona ne kadar basit girdiğiniz, psikiyatrik bozukluklara karşı ne kadar savunmasız bulunduğunuz, bütün şunlar hayatın erken zamanlarında yaşanılan ve erkenden maruz kalınan gerilimin yaratmış bulunduğu olumsuz etkileyebileceği alanlardır.
Yaşam zamanı ve bireyin hayat statüsünün gerilimle birebir teması vardır. Gerilim altında hayat sürdüren şahıslerin daha acele yaşlandığı ise gene oluşturulan çalışmalar neticesinde görülmüştür.” Diye konuştu.

Gün içerisinde yaşanan sıkıntıların şahısde gerilime namacıyla olabildiğini altını çizen Tutar, “Hem de sizin şahsi sorunlerinizde buna eklenince gününüz katlanılmaz bir hal alabilir. Bu sıkıntıları gıdalar çözmese de gerilime bağlı bedeninuzda hormonal olarak meydana istikbal farkılıkları gıdalar ile azaltabilirsiniz.

Muz

İçerisinde potasyum tespit edilen gıdaların başında gelen muz sakinleşmeniz amacıyla en mühim gıdalarden birisidir. Hem de sevinç hormonu seratoninin salgılanmasını da sağladığı amacıyla günlük geriliminizin azalmasını sağlayacak başlıca gıda kaynaklarından birisidir.
Ceviz Ceviz bilhassa uyku sorunu olan bireylere önerilir. Çünkü ceviz tükettiğinizde melatonin adı verdiği ve bireyi sakinleştiren ve daha rahat uyumasını gerçekleştiren hormon salgılanır. Bu sebeple günde 2-3 tam ceviz tüketmeniz geriliminizi azaltacaktır.

Balık

Kan şekerinin dengeli olması gerilimin yaşanmaması amacıyla mühimdir. Düşük kan şekeri şahıslerin sinirlenmesine ve ekstra gerilime girmesine namacıyla olabilir. Protein kan şekerinin dengeli olması amacıyla en mühim gıda öğesidir. Balıklar, bilhassa ton, somon, uskumru gibi yağlı balıklar hem protein içerikleri hem de bünyesinde tespit edilen omega-3 namacıylai ile beslenme programlarında bulunması gereken bir gıdadir.

Yeşil Biber

Gerilimi azaltmada C vitamininden varlıklı beslenmenin adrenalin civarını çoğalttığı ama daha da muhimi gerilimi azalttığı gözlenmiştir. Yeşil biber hepimizin bildiği C vitamini kaynakları olan portakal ve mandalinadan daha yüksek C vitamini hususuna sahiptir.

Çikolata

Çikolata tükettiğinizde maksimum civarda sevinç hormonu salgılanır. Yaşadığınız gerilimin olası bulunduğunca sizi az etkilemesini istiyorsanız çok düşük miktarlarda çikolata tüketebilirsiniz. Ama çok tüketip kilo alıp daha çok gerilime girmemek içerisinde dikkatli olmalısınız.

Tahıllı Ekmek

Ekmek içerisinde tespit edilen maya şahıslerin sinir sistemini etkileyerek bireyin daha sakin bir gün geçirmesini sağlar. Ekmeksiz olarak oluşturulan beslenme programlarında daha sık baş ağrıları meydana gelebilir. Bu sebeple bünyesindeki çavdar unu ya da buğday unu içeriği yüksek olan ekmekler yeterli miktarda diyete eklenmelidir.”


google news gunlukburcum
Gunlukburcum Google News

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir